تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

ریشه‌ های ماجراجویی‌ های عربستان

  زمانی که همه بر سر مبارزه با تروریسم و افراطی گری اتفاق‌ نظر دارند حمایت از این گروه‌ ها ممکن است برای عربستان جایی در میان آنها ایجاد کند، اما در عرصه بین‌المللی بدنامی عربستان را در پی آورده است.


  به گزارش موعود، روزنامه «جام جم» در یادداشتی نوشت:


  سیاست عربستان در منطقه در سال‌ های اخیر و ماجراجویی‌ های این کشور را باید تکاپویی برای جبران پیامدهای منفی خالی شدن انبان مشروعیت، قدرت و نفوذ نظام سیاسی این کشور دانست. بررسی عملکرد عربستان گویای آن است که تصمیم‌ گیران سیاسی این کشور امید ترمیم آسیب های وارد شده بر مشروعیت، قدرت و نفوذشان را از دست داده، خود را در وضعیتی می‌ بینند که چیزی برای از دست دادن ندارند. قدرت و نفوذ نظام سیاسی عربستان بر پنج پایه استوار بوده است. این پنج پایه عبارتند از:


  1ـ نظام قبیله‌ای و مشروعیت سنتی ناشی از آن


  2ـ اعطای کمک های مالی و خریدن مشروعیت و نفوذ


  3ـ خدمت به حرمین شریفین و زائران آنها و در نتیجه کسب نفوذ معنوی


  4ـ دولت‌ های حامی عربستان در منطقه


  5ـ حمایت خارجی به‌ ویژه حمایت ایالات متحده آمریکا.


  بررسی وضعیت عربستان نشان می‌ دهد در سال‌ های اخیر این پایه‌ ها همگی سست و لرزان شده است و دیگر نمی‌ تواند منبع مشروعیت، قدرت و نفوذ برای سعودی‌ ها باشد.


  1ـ نظام قبیله‌ای و مشروعیت سنتی در جامعه پیوند خورده با جامعه جهانی و رو به تحول و با افزایش سطح آگاهی‌ های عمومی اعتبار خود را از دست داده است. از طرف دیگر این نظام در درون خود نیز دچار شکاف‌ های عمیق و جنگ قدرت شده است.


  2ـ اعطای کمک‌ های مالی که زمانی می‌ توانست برای عربستان نفوذ ایجاد کند در تحولات پنج سال اخیر وضعیتی یافته که موجب بی‌ اعتباری جهانی سعودی‌ ها می‌ شود. در عصر و زمانی که همه بر سر مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری اتفاق‌ نظر دارند حمایت از این گروه‌ ها ممکن است برای عربستان جایی در میان آنها ایجاد کند، اما در عرصه بین‌المللی بدنامی عربستان را در پی آورده و این کشور را حامی گروه‌ های افراطی نظیر داعش معرفی کرده است.


  3ـ خادم حرمین شریفین بودن، عنوانی که جایگاه معنوی ویژه‌ای برای عربستان به‌ ویژه در جهان اسلام ایجاد می‌ کرد با عملکرد عربستان مخدوش شد. وقوع رویدادهای حج امسال و وقوع حادثه منا و کشته شدن بیش از 7000 زائر کشورهای مختلف هم نقطه پایانی شد بر استفاده عربستان از این عنوان. این رویداد نه‌تنها جایگاه معنوی ناشی از خادمی حرمین شریفین را برای عربستان مخدوش کرد بلکه این کشور را در جایگاه متهمی قرار داد که باید در قبال عملکرد غیرمسئولانه‌اش پاسخگو باشد.


  تا یک دهه قبل حکومت‌ های منطقه با دریافت کمک‌ های مالی فراوان از عربستان نقش حامیان عربستان را در منطقه ایفا می‌ کردند.


  تغییرات سیاسی و دگرگونی‌ های ژئوپلتیک در منطقه موجب شده است حکومت‌ های منطقه‌ای حامی عربستان یا تضعیف شده یا از صحنه سیاسی حذف شده، جایگاه خود را به حکومت‌ هایی داده‌اند که نفوذ عربستان را برنمی‌تابند و از دولت این کشور حمایت نمی‌ کنند.


  5ـ حمایت آمریکا از عربستان نیز وضعیت دیگری پیدا کرده است. آمریکا با پیشنهاد اصلاحات در چارچوب طرح خاورمیانه بزرگ سعی کرد نظام سیاسی عربستان را برای انطباق با شرایط و تحولات جدید آماده سازد. اما عربستان از اصلاحات پیشنهادی آمریکا خشنود نشده و آن را پایانی برای نظام سیاسی حاکم می‌ داند. این موضوع موجب اختلاف‌ نظرهای بنیادی بین دو متحد قدیمی شده است. عربستان با توجه به سیاست‌ های آمریکا احساس می‌ کند جایگاه خود را در سیاست منطقه‌ای آمریکا هم از دست داده و نگران تکرار تجربه رابطه مصر عصر مبارک و آمریکا در عربستان است. متزلزل شدن پایه‌ های قدرت و نفوذ عربستان این کشور را در وضعیت بحرانی قرار داده است؛ از این‌ رو سیاستمداران جدید این کشور با ترس و نگران از وضعیت خود، از سیاست ‌مدارا و خویشتنداری به فرافکنی و ماجراجویی روی آورده‌اند؛ سیاستی که نه‌ تنها وضعیت آنها را بهبود نخواهد بخشید بلکه به بدتر شدن اوضاع منتهی خواهد شد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : عربستان ,کشور ,نفوذ ,نظام ,آمریکا ,سیاسی ,برای عربستان ,نظام سیاسی ,مشروعیت، قدرت ,حرمین شریفین ,نظام قبیله‌ای ,نظام سیاسی عربستان ,بین‌المللی ,
  ریشه‌ های ماجراجویی‌ های عربستان

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر